Z. Karvalics László

ÁTOKTÁBLÁK ÜZENETE

ÁTOKTÁBLÁK ÜZENETE

Több mint ötszáz évvel ezelőtt, a mai Németország Rostock (ejtsd: rostok) nevű városának elődjében valakit nagyon zavart egy Hinrik nevű férfi és egy Taleke nevű nő kapcsolata. Talán féltékenységből, talán más miatt, egy alig nyolccentiméteres, feltekert ólomdarabkára olyan szöveget vésett, amelyben magától az ördögtől, Belzebubtól, és egy Berith nevű démoni szellemtől remélte, hogy véget vet a viszonynak.

Ilyen és ehhez hasonló táblákból több ezer maradt fenn, a kora középkorból, de főleg az ókori görög és római világból. A szerelmi vetélytársakon kívül bőven jutott átok a színházi, cirkuszi, politikai, kereskedelmi vagy sportversenytársaknak is. A legdurvább, legközönségesebb szövegek akkor születtek, ha valaki perben állt, haragosa lett, esetleg meglopták. A varázserőt különböző titkos jelek, ősi és félelmetes istennevek, és sokszor értelmetlen szavak, kifejezések fokozták, ezeket néha tükörírással vésték a vékony fémlapocskákba – nagyon gyakran kifejezetten erre szakosodott, hivatásos, jól megfizetett „átokírók”. Utána már csak el kellett helyezni a lapocskákat, lehetőleg úgy, hogy minél nehezebb legyen véletlenül rájuk akadni: halott mellé a sírba, latrinába (a korabeli illemhelybe), templomok és szent helyek közelébe, vizek és kutak mellé. Olykor egy bábut is az átoktáblához illesztettek, hogy a rontást végző szellemek még véletlenül se mulasszák el az ellenfél testének fizikai meggyötrését.

Tudtad? Az átoktáblák kutatásával egyre többet foglalkoznak a történészek, mert nagyon sok mindent elárulnak a korról és a helyről, ahol megtalálták. Egy magyar ókorkutató, Németh György tett a legtöbbet azért, hogy minél alaposabban megismerjük ezeket.

Sokan úgy gondolják, a feszültség levezetése adott értelmet mindennek: a vereség, a veszteség, a tehetetlenség, a kiszolgáltatottság, a sérelem érzésén lehetett így enyhíteni – akár már a kimondott, indulatos szavakkal, akár a rossz kívánságok rögzítésének és elrejtésének bonyolult ceremóniájával. Még akkor is, ha a megátkozottak balszerencséjéről vagy a sors általi büntetéséről már nem is volt mód megbizonyosodni.

Ennél azonban mélyebb és összetettebb okai vannak az átoktábla-használatnak. Az akkori emberek tisztában voltak vele, hogy a mindennapok során számtalan olyan élethelyzet van, amelyet képtelenek befolyásolni. Ám ha megfelelő üzenetekkel rá tudják venni a kívánt cselekvésre a náluknál hatalmasabb, rejtélyes, magasabb rendű erőket, akkor mégiscsak van remény, hogy a kívánt irányba lehessen hajlítani a történéseket. Ha rosszat akarunk másoknak, ezért átkozzuk őket, ha jót kívánunk nekik, ezért kérünk áldást rájuk.

Mindezt mágikus gondolkodásnak hívjuk. És ne higgyük, hogy nyom nélkül szűnt meg. Amikor valamit nem értünk, mai napig sokan ismeretlen, titokzatos, rajtunk kívül álló erőknek tulajdonítják a történéseket, s hozzájuk fordulnak támogatásért. Még akkor is, amikor olyan kifejezéseket használnak, hogy ’a fene vigye el’ vagy ’a franc essen beléd’ (csak ehhez ismerni kell egykori jelentésüket: ’a farkas ragadjon el téged’, illetve ’kapj súlyos betegséget’).

Mennyi mindenről mondjuk, hogy átkozott, elátkozott: Csukás István Keménykalap és krumpliorr című legendás ifjúsági regényében Bagaméri, a fagylaltos érzi úgy, hogy elátkozták (mert nem érti, miért nem vásárolnak tőle a gyerekek). Elátkozott épület a balatonedericsi Fekete-kastély, mert minden egykori tulajdonosa szomorú halált halt. Elátkozott a futballcsapat, amelyik képtelen akár egyszer is győzni.

Ha olvastál Harry Potter-könyveket, jól tudod, hogy a kimondott mágikus szavakat ott is átoknak hívják. Vannak ugyan gyógyító, az eltört dolgokat megjavító és más, jóindulatú átkok is, de azért nagy részük főbenjáró (az angol eredetiben: megbocsáthatatlan) átok. Veszélyesek, kegyetlenek és ártalmasak, akár halált is okozhatnak. Ezekkel foglalkoznak a sötét varázslatok kivédése órákon a diákok. És innen kapta az átoktáblák korábban említett kiváló kutatójának, Németh György könyvének a címét: Sötét varázslatok. Átoktáblák az ókori mágikus szertartásokban. Ha érdekel a téma, és érdekelnek a régi átokszövegek, kérj segítséget, hogy elolvashasd!

Kapcsolódó segédanyagok: