MŰHELYTÁRSAM 25.
Új rovatunkban arra kértük szerzőinket, hogy a Liget műhelyében korábban született egy-egy írás rövid részletére mai tudásuk-világérzésük szerint reflektáljanak.
„Képzelet és Valóság sziámi ikrek, egyik sem létezhet a másik nélkül, s ha mégis, látjuk, hogy az kész katasztrófa. Mert ha bajba visz Valóság, Képzelet siet szabadításodra, s ha Képzelet ragad el és netán veszélyes terepre tévedsz, Valóság rúg bokán, hogy észhez térítsen. Valóság lerombolja Képzelet segítségével épült légváraidat, mielőtt megpróbálsz beléjük költözni, de Képzelet kínál egérutat, ha foglyul ejt és megnyomorít Valóság.
Valóság és Képzelet néha velünk is, egymással is játszik: mikor Nakonxipán valódinak tűnik vagy Orwell világa kitaláltnak, vigyázzunk, mert életünk a tét.”
Jámborné Balog Tünde: Való és égi más, 2007/12
Jámborné Balog Tünde esszéjének megjelenése óta tizenhét év telt el. Érvényességéből mit sem veszített, ám az ott még csak kibontakozó virtuális térnyerés mára a fizikai valóság szinte teljes kapitulációját eredményezte. Ma már nem csupán a valóság és a képzelet sziámi ikrével kell számolnunk, hanem az alternatív valóságok, a mesterséges intelligencia segítségével létrehozott álvalóságok, az egymástól egyre távolodó politikai véleménybuborékok, a valóságot tudatosan torzító politikai propagandák, az álomgyárak kínálta csábító, végeérhetetlen sorozatok és a tudatlanság szította téveszmék sokfejű hidrájával.
tudják rólam
Nagytestvér pedig minden részletre kiterjedően mindent tud rólunk. Találkozom valakivel az utcán, váltok vele pár szót, és mikor hazaérek, már ott a képe a számítógépemen: ismerősnek ajánl a Facebookon. Tudják rólam, hogy ízületi problémával küzdök, sőt, azt is, hogy erre gyógyszert szedek, az utóbbi időben naponta bombáznak azzal, hogy hülye vagyok, amiért nem XY csodakrémét vásárlom tabletták helyett. Hogy meggyőzzenek, híres emberek szájába adják ezt az MI segítségével készített hamis videókon.
Bármely közösségben mozgok, legyen az nagycsalád, művészeti csoport, kiránduló társaság, kezdésként kikötjük: a politikai témákat kerüljük.
Környezetemben számtalan sorozatfüggő embert ismerek. Ma már nem járnak át egymáshoz a szomszédok kis esti csevegésre. Leülnek a TV, a számítógép elé, és sorozatokkal vagy podcastokkal kábítják magukat. Még ezeknél is van lejjebb, a számtalan „valóságshow”: ezekben ki-ki önként és dalolva teszi magát mosóporrá.
Nemrég a jóindulatú valóság-tévesztéssel találkoztam. Ismerősöm mondta, hogy fotóval szerepelek egy vaskos földrajzi témájú könyvben. Megnéztem. Egy földrajztudósról készített szobrom mellett állok a képen, az avatáskor. A kép alatti szövegben két valótlanság is szerepel. Nyolc évvel későbbre írja az avatás évét, és a bronzöntőt mint alkotótársat nevezi meg.
Ma már óriási képzelőerőre van szükségünk ahhoz, hogy megragadjuk a valóságot.