VÁRBÜKK
1994 április
![VÁRBÜKK 1 VÁRBÜKK](https://ligetmuhely.com/wp-content/uploads/2017/02/1nagy_gabor_pastorale.jpg)
A szekérre felkerülnek a szerszámok, ruhák, takarók, nagy ládában a kétkemencényi kenyér, krumpli, hagyma, szalonna — élelmiszer, amennyi közel kéthavi túléléshez szükséges. Amikor minden fenn van, elé fogják a két tehenet, az éppen soros Bimbót és Virágot. így megy ez évtizedek óta, minden júliusban. Kiköltözünk.
Kékesszürke hajnal lengi be a falu-forma városszélét; mire a nap ráérősen előtolja képét a hegyek mögül, s a pára is felszáll az utat szegélyező patak fölül, már el is hagyjuk a legszélső házakat. Ott járunk a magasba nőtt sziklafalak előtt, amelyek majd minden átmenet nélkül nőnek ki az aszfaltút széléből. Ahol kissé beöblösödnek, ökörnagyságú szikladarabok halmozódnak egymásra, ki tudja mióta — vastagon belepte őket a moha és tenyérnyi kőrózsa. Kezdő alpinisták szoktak gyakorolgatni itt a falon, ám az igazi nagy erőpróba az Oltárkő megmászása, amely arrébb, jó huszonöt kilométernyire innen tekint le a lábánál elterülő Gyilkos-tóra. Valaki egyszer le is zuhant onnan, mesélték.
az igazi nagy mutatvány
Megyünk, mendegélünk. A tehenek ráérősen ballagnak. A gyilkos-tói út innenső negyedénél letértünk, egyre fennebb haladunk a kapaszkodó úton, órákon át. Erdők között járunk, le kell szállni a szekérről. Meredek és keskeny, nem is út már, csak ösvény. Tata vezeti a jószágot, a többi férfi hátulról tartja az imbolygó alkotmányt. Kiálló, karvastag gyökerek akadoztatnak, a sűrű fák-bokrok ránk hajolnak, hajunkba csimpaszkodnak. Az igazi nagy mutatvány az lesz, amikor majd lefele kell jönni a roskadásig pakolt szekérrel. Volt rá eset, hogy felborult.
Késő délután, mire célba érünk. Medvét, vaddisznót nem láttam, pedig gyakran emlegették az esténként összegyűlt öregek. A pajta: nagyobbacska fakunyhó, szénából vetett ágyán tízegynéhányan is elférnek. Falra szerelt polcok, priccs, a kőből rakott tűzhely. Rendcsináláskor legalább ötven, verébnagyságú denevér menekül fejveszetten, szanaszét az alkonyatba. Kenyeret, szalonnát eszünk, majd gyorsan ágyba bújunk, reggel kezdődik a nagy kaszálás.
Ez Várbükk. Az, ami évről évre a mindennapi betevőt termi meg a két tehénke számára, akik cserében habos-illatos tejet adnak.
Várbükk az a hely, ahol a család apraja-nagyja nyarait töltötte: kaszálva-takarva a felnőttek, állatot ügyelve, vizet hordva a gyerekek. Ahová valamikor még a disznókat és aprójószágokat is felvitték „nyaralni”.
Várbükk az a tenyérnyi kaszáló, ami a hajdani családi birtokokból, erdőrészekből, legelőkből s rétekből megmaradt. A többit elhordta a történelem.
Reggeltől ismerkedem a környékkel. Például itt a forrás. Onnan kell hordani naponta többször is a vizet. Jó futamodásnyira van innen, lennebb, az oldalban. Dús füvek közt bújik meg, vékony erecske csörgedezik belőle, szeszélyes cikcakkban. A vize tiszta és jéghideg. Ilyen víz nincs is másutt a világon. Mint ahogy ilyen illat sincs sehol: fenyő, széna, virág- és hegyillat. Bódít és feldob egyszerre. Körben hegyek, erdők, rengetegek. Fenyőszínűek, a fenyőszín teljes skálájában játszók. Portyázgatok a közelben. A juhnyájakat nagy ívben el kell kerülni. Azok a borjúnagyságú fenevadak, kik a nyájat vigyázzák, bizony megtámadják az egyedül járó embert. Csak a sok embert nem bántják. Ha nagyobb tömeg gyűlik össze egy-egy juhnyíráskor, vagy tejmérésnél, olyankor békésen heverésznek az akol tövében.
Vadállatoktól sem kell tartani. Másfelé bóklásznak ilyenkor. Bár volt olyan, hogy a málnavész innenső oldalán szüreteltek a gyerekek, túlfelől pedig mackó koma csemegézett. Na de ritka eset az ilyen. Szamócát szedek csokorszám. Illatos, nagyszemű, de ahol megterem, ott a vipera is előfordulhat. Elég rettenetet meséltek már a Kígyóról.
Ha valamelyik felnőtt ráér, gombászunk. A rókagombából ízletes paprikás készül, a fenyőalja zöldes-pirosodón sütve a legfinomabb, főképp szalonnával és túróval. A hiribet-medvegombát felfűzzük és szárítjuk, télen finom húspótló a levesben. Mogyoró is lesz majd bőven.
a világ közepe
Második-harmadik napon, amikor a kaszáló szélén gereblyézgetek, a fokok között átsiklik egy arasznyi kígyócska. Visítok, eldobom a gereblyét. Tata széttapossa az állatot. Sikló, abból is csak fióka, nyugtatna. De én a hátralevő napokban nem megyek még a tájékára sem a kaszálónak. Leszűkítem teremet a pajta környékére. Látni és tennivaló akad ott is bőven. Esténként körbeüljük az üstöt, a végtelen, de mégis közeli ég alatt. Csillag is több van, mint máshol. És hullócsillagok, rejtélyes fények cikáznak ott fenn. Fűben fekve bámuljuk az eget vacsora végeztével: megtanulom a Göncölszekeret, a Kaszást, a Sarkcsillagot. Ez utóbbit soha többé, sehol nem találom. Az öregek szerint itt van a világ közepe.
Véget ér apu szabadsága, mennünk kell. Délután indulunk, elkap egy zivatar. A villámfényben az ösvényen átnyúló, fénylő gyökereket kígyónak nézem. Félek. De aztán baj nélkül hazaérünk.
Hány éves is voltam akkor? Hét? Nyolc? Nem is tudom. A sors valahogy úgy hozta, többé nem jutottam fel Várbükkbe. De a többiek még igen, rokonok, barátok, szomszédok, még évekig feljárogatnak, segédkezet nyújtani az egyre gyengülő Tatának. Egy-két éve azonban, nem tudom pontosan, Várbükk nincs többé. Csak az emlékeinkben. Kaszáló ugyan van, mert van Bimbó és Virág is (ki tudja, hányadik?).
De már semmi sem ugyanolyan.