KÉT PÉLDAIRAT
arról, hogy lehet-e Európában magyarul beszélni (gondolkodni)? [2000 június]

Konferenciák és szimpóziumok során vettem részt az elmúlt évben – többnyire hallgatóként, olykor előadóként is. Néha a fizikai fájdalom-határig fokozódó ingerültséget éreztem, miközben hallgattam az állítólag magyar nyelvű előadásokat, hozzászólásokat. Máskor majd megfulladtam a belülről támadó röhögőgörcstől, amely szorongatta torkomat, arcizmaimat. Így hatott rám például „A” elnök úr szereplése, melyet elrettentő példaként próbálok megjeleníteni, tartózkodva minden túlzástól. Ellenpontként bemutatott, „B”-vel jelzett honfitársam viszont föltehetőleg csak a mesében létezik, s mégis az ő mondataihoz hajlik tetszésem – bevallom, azért is, mert értem.
Konferencia zárszó
„A” elnök előadásában
Hölgyeim és uraim! Tisztelt konferencia!
Nem kívánnám tovább rabolni idejüket hosszas összefoglalással és értékeléssel, mégis elengedhetetlennek vélem, hogy a téma summázatául elmondjam Önök felé észrevételeimet. A rendelkezésemre álló idő rövidsége miatt, csak néhány tématerületre reflektálnék.
Az elhangzott előadásokat illetően ki kell emelnem a B szekció délelőtti előadásait, ahol az EU-követelmények hazai interiorizálódásának nehézségeiről szóltak az előadók. Meg kell mondanom, hogy a tárgyról magam is mélyebbre menő referendumot tartottam legutóbb a bécsi előkonferencián, figyelemre méltó érdeklődés mellett. A hazai régiók képviseletében jelen nem lévő ágazati tisztségviselők véleményével egybehangzóan meg kell erősítenünk a reális esélyét a felzárkózásnak. Azt mondanám, hogy globálisan nincs alternatívája a választásnak, és ezzel csatlakozni kívánnék az államtitkár helyettes úr megnyitóban érintett eszmefuttatásához.
nem dramatizálnám
Ami a vidéki üzemek méréstechnikai kultúrájának állapotát illeti, én nem dramatizálnám a helyzetet. A TQM projektek jobb összeállításával és az erőforrások átcsoportosításával – anélkül, hogy az igények mibenlétének elemzésébe belemennénk – meg merem kockáztatni, hogy a nagy értékű mérőállomások felállítása helyett, bizonyos élenjáró cégcsoportok példáját követve, a historikus statisztikai modellek szoftver-extrapolációjával megoldhatók a vízminőség javításának, egyébként is alárendelt, alprogramjai. Mindenesetre az erre vonatkozó pénzügyi források hozzáférhetősége vonatkozásában éppen a jövő héten fogok tárgyalni a 5. keretprogram titkáraival. A monitorozást azért folytatni kell. Ismét kénytelen vagyok hangsúlyozni, hogy fel kell vállaljuk az EU kihívását; és ennek tudatosítása a legfontosabb a hazai kisvállalkozók körében is. A piaci viselkedés lényege a kihívások és kockázatok felvállalása, és amennyiben ez a konferencia ehhez hozzájárult, akkor talán nem volt felesleges az egyedülállónak látszó néhány konkrét hazai eredmény bemutatása sem – bár meg kell mondanom, én ehhez nem értek. A szakértői korreferátumokról felesleges szólnom, hiszen a meghívott magasan kvalifikált tanácsadók szereplése magáért beszélt.
Tisztelt konferencia! Meg szeretném ragadni az alkalmat, hogy kifejezzem köszönetemet és elismerésemet egyesületünk nevében is a konferencia technikai feltételeinek biztosításáért. Nem kerülhetett volna megrendezésre ez a fórum, ha ez a nagy jövőjű ipari park nem biztosítja számunkra az előadótermeket, az audiovizuális infrastruktúrát és kiváltképp a virtuális büfé pszeudo-szolgáltatásait, amelynek színvonala már-már a brüsszeli folyosókról begyűrűző korszerű értékszemlélet előszelét vetítette elénk. Még sokáig méltathatnám a kiadvány kvalitásait, amellyel úttörő módon innovatív technikát vezetett be a konferencia előkészítő és rendező bizottsága, amennyiben az előadások páros oldalait a nyomtatott füzet, páratlan oldalait a CD tartalmazza. Az ábrák és hivatkozások jegyzéke pedig bármely EU pont báziskönyvtárából lehívható lesz.
portábilis technikák
Meg kell mondjam Önöknek, nekem a szuperinteraktív kommunikációs megoldás tetszett legjobban az egész rendezvény struktúrájában. Amúgy is előnyös, ha a portábilis technikákat preferáljuk. Idézzük fel végül, hogy mi is volt a konferencia főcíme: „A szociometriai modellek megbízhatóságának kritériumai, különös tekintettel a biodiverzitás alakulására.” Ígéretes téma! És most a zárszó alkalmával ki kell mondanom: egészében véve igen értékes tapasztalatokkal távozhatunk a konferencia kellemes színhelyéről. Megerősödhetett bennünk – legalábbis a magam részéről, én így érzem –, hogy alapjában véve igaza volt az egyesületünkben kidolgozott elméletnek, miszerint a társadalmi formációk mikrostruktúrájának megítélése nézőpont kérdése. Erre a tézisre joggal alapozzuk további terveinket. Anélkül, hogy deszolidarizálnánk magunkat más – kevésbé sikeres – iskolák kutatóinak tudományos pályájával, megállapíthatom, hogy az eddig elnyert vissza nem térítendő céltámogatások jó helyre kerültek. Hölgyeim és uraim, sínen vagyunk. Viszontlátásra jövőre, a következő regionális konferencián.
„B” elnök előadásában
Tisztelt hölgyeim és uraim! Kedves kollegák!
Beesteledett, és én bizony elfáradtam a sok beszédtől és az odafigyeléstől.
A konferencia hosszú és alig érthető címe mindvégig zavart. Az előadások és hozzászólások mondanivalója számomra az volt, hogy az élővilág sokféleségének megőrzéséhez felhasználhatóak a műszaki méréstan módszerei. Élvezettel hallgattam azt a néhány előadást, amelyekből megértettem, hogyan lehet műszerekkel megfigyelni a fizikai életfeltételek romlását. Nagyon tetszett a két vidéki kísérleti telepen végzett munkát bemutató előadás. Gratulálok a szerzőknek. Az előadások stílusát és őszinteségét kiemelkedően jónak tartom. A magyar találmány ötletes alkalmazása eszembe juttatta, hogy olykor a saját hazánkban is lehetnénk próféták (talán).
Az előadásokat tartalmazó kiadvány használhatatlanságáért a szervezők nevében is elnézésüket kérem. A javított füzetet minden résztvevőnek postán elküldjük.
Annak megítélése, hogy érdemes volt-e részt venni ezen a konferencián, az Önök dolga.
Köszönöm figyelmüket! A konferenciát bezárom.
Mit fűzhetnék tudósításaimhoz, tanulság vagy kérdés formájában, esetleg fölháborodásom vagy elkeseredésem, netán reményem (reményim) jelzésére? Talán csak annyit, a címre utalva, hogy azért lehet, vagy lehetne… A következmények, persze, messzire vezetnek, hiszen nem csak a nyelvről van szó.