Kutas József

HIDEG IDŐK

2012 március

HIDEG IDŐK

Ahol lakom, a fák nem nőnek az égig, a tízemeletes házak elfogják előlük a fényt. A Fő téren naponta több tízezer ember vonul át (civil díszszemle), és az autóbuszok évente mélyítenek új vájatokat a frissen és rosszul aszfaltozott úttestbe (groteszk tetoválásminták). Sok-sok embert láttam az itt töltött évek alatt, és megtanultam az alkalmazkodás művészetét, ami egyfajta csőlátással rokon. Nem veszem észre, ami eltér a szürke átlagtól – csak a veszélytelennek vagy ismerősnek tűnő arcot vagy tárgyat választom ki tömegből.

távol tartom magam

Irtózom a változástól – úgy érzem, az új információ vagy benyomás lefegyverez. Ha kilépek a lakásból, bezárom a szívemet. Sokszor elég hallanom a kulcscsomó csörrenését, máris begombolkozom. Megvárom, míg a lift üresen jön fel a hatodikra, mert nem akarok senkivel beszélgetésekbe bonyolódni, és távol tartom magam a szórólapoktól, amelyek idegen életekről szólnak.

A különös izoláció azonban néha pozitív hatású. Igaz, anti-Robinsonként őrködöm saját szigetem felett, és nem szívesen pillantok meg ismeretlen vitorlákat a láthatáron, de számontartom, kikkel élek egy jégtáblán a hideg időkben, és listát készítek a napi útvonalam mentén előkerülő látványokról, eseményekről. A Szikraszóró pultjai mögött ott ácsingózik a sárga kabátos társaság; a villamosmegálló plexitábláján nem cserélték le a regazzás reklámot; az állateledeles bolt kirakatából ugyanaz a gorilla vigyorog, és a ház fölszintjén található, poros tűzriasztóról senki sem törölte le az ujjal rajzolt, huncut mosolyt.
vecteezy natural wood texture for graphic background 47257249Utam naponta többször egy valaha szebb napokat látott épület csigalépcsője mellett vezet, amit vastag betonfal véd a széltől és a kíváncsi tekintetektől. A lépcső alá ősz végén (minden ősz végén) fehér vattaszakállú, pufajkás bácsi hurcolkodott be. Körülbástyázta magát dobozokkal, s ezeket üres sörösüvegekkel meg is támasztotta. Nem sok vizet zavart. Szinte az egész napot átaludta. Csak bojtos sapkája látszott ki a magára halmozott takarók és dunnák alól. Valószínűleg éjszaka indult portyázni… vagy felelevenítette régi kapcsolatait a legitim melegedőkben?

kémleltem körbe-körbe

A hideg idők kezdetén a bácsinak nyoma veszett. Ruhadarabok, zsákfoszlányok maradtak utána – még ócska matraca is eltűnt. Gyanakodva kémleltem körbe-körbe: hátha mások is követik példáját. Lehet, hogy az Arzenál pékség fülvédős kiszállítója és a lottózó meleget köpködő fűtőteste is az „enyészet útjára” lép?

Aztán a minap megkér gyermekem, hogy vigyem vissza a helyi Szabó Ervin Könyvtárba a kölcsönzött könyvét, mivel ő, sajnos, nem ér rá. Viszem persze. A frissen felújított könyvtár a csigalépcsős épület első emeletén található – felmászom… és kit pillantok meg egy szélvédett, hómentes sarokban? Igen, az elveszett hajléktalant. Fekszik a takarók alatt, és húzza a lóbőrt. Végre valaki a milliók közül, akit talán nem zavarnak a még ugyancsak hideg idők.

kép | vecteezy.com