ÉS AZUTÁN?
1994 május
S mi volt azután? Mert az azután sohasem lehet ugyanaz, mint az azelőtt. Azután már a művész nem a múltról, hanem a jelenről és a jövőről beszél. Megpróbál hatni közönségére, meggyőzni, hogy ő a békés fejlődés letéteményese — nem sikerül neki.
1987 és 1990 között Mario Vargas Llosa újra felfedezi szülőföldjét.
az ország rejtett arca
,,Azt hittem, ismerem Perut, hisz gyerekkoromtól kezdve számtalanszor bejártam az országot, de e három év alatt folyamatosan utaztam, és útjaim felfedték előttem az ország rejtett arcát, pontosabban különböző arcait, amelyek a földrajzi, etnikai és szociális különbségekből, a gondok összetettségéből, az éles ellentétekből, a peruiak nagy többségének megrendítő szegénységéből és tehetetlenségéből formálódnak.”
Mindez már előkészület a nagy erőpróbára, az 1990-es választásokra, ahol Vargas Llosa elnökjelöltként indul.
Peruban elkeseredettség, szegénység és erőszak uralkodik. A Fényes Ösvény (Sendero Luminoso) terrorszervezet rettegésben tartja a lakosságot, tizedet szed a parasztoktól, és merényletekkel avatkozik a politikai életbe. A terroristaellenes Rodrigo Franco Kommandó ugyancsak merényletekkel harcol a Fényes Ösvény szimpatizánsokkal szemben.
a csőd szélén
A gazdaság a csőd szélén áll, jelentős a kokaintermesztés és -kereskedelem, a feketepiacnak külön filozófiája születik.
Mario Vargas Llosa a Demokratikus Front és a Szabadság Mozgalom elnökjelöltjeként úgy véli, van lehetőség gyors fejlődésre.
Peru „választotta” magának a szegénységet, helyzete egy aranybányán ülő kolduséhoz hasonlítható. Az országban virágozhatna a mezőgazdaság és a halászat, bővében van ásványi kincseknek, partjai közelében olajlelőhelyek találhatók. A gazdasági változást, a biztonságteremtés folyamatát csak megindítani kell.
Vargas Llosa a terrorizmus elleni harcban a perui nép segítségére számít. Tervei szerint a parasztok felfegyverzése és önvédelmi csoportokba tömörülése megoldás lehetne a terror megfékezésére, a belső béke megteremtésére.
a terrorizmus ellen
„Az én tézisem az volt, hogy a terror ellen nem rejtett terrorral kell felvenni a harcot, hanem nyíltan, mozgósítva a parasztokat, munkásokat és tanulókat, polgári hatóságokat állítva a harc élére. Bejelentettem, hogy ha megválasztanak, személyesen fogom átvenni a terrorizmus elleni harc irányítását, a politikai-katonai vezetőket polgári hatóságokkal váltom fel az érintett területeken, és felfegyverzem a parasztok által alakított terroristaellenes csoportosulásokat.
Elképzelésem szerint a parasztok izraeli mintára a hadsereggel együttműködve, de a polgári hatóság felügyelete alatt, csoportokat hoznának létre a munkahelyek, szövetkezetek, közösségek, szolgáltatások és közlekedési útvonalak védelmére. Ez az együttműködés nem a társadalom militarizálását, hanem a rendőrség és katonaság civilizálását szolgálná — úgy, mint Izraelben, ahol a hibák ellenére sok követendő példa is akad; ezek egyike a hadsereg és a civil társadalom kapcsolata. Ilyen módon megszüntetnénk a kölcsönös el nem ismerés, sőt ellentét által okozott szakadékot, amely oly jellemző a katonai és polgári hatóságok viszonyára Peruban és más latin-amerikai államban.”
Senki sem ismeri jobban Mario Vargas Llosánál a Perut átszövő társadalmi, földrajzi és etnikai ellentétek rendszerét. De mi lenne a biztosíték, hogy a parasztság felfegyverzése kizárólag a terror elleni védelemre szolgálna, és nem fordulnának a perui lakosság ellen? Van-e Vargas Llosának elképzelése arról, mi módon lehetne megelőzni egy esetleges polgárháború kitörését, ha a peruiak nagy része fegyvert kap a kezébe?
A gazdaság fellendítésének alapja a külföldi tőke jóindulatának megszerzése. Külföldi befektetésekkel a gazdaság felébredne tetszhalott állapotából, kialakulhatna az egészséges piacgazdaság.
a gazdagság sivársága
Példakép Japán és Dél-Korea. Vargas Llosa szerint a végletes szegénység önmagában is a kultúra, a tradíciók elhalásához vezet. A kunyhója előtt ülő, rongyokba csavart parasztasszony egzotikus lehet, de vonzó nem. Ugyanez az asszony habozás nélkül elcserélné kunyhóját egy modern felhőkarcoló valamelyik lakására. A szegénység valóban megnyomorít, de biztos-e, hogy az életkörülmények javulása, a szédítő gazdasági fejlődés szükségképpen kulturális gazdagodáshoz vezet? Az ugrásszerű változás, a mindent a gazdasági fejlődéshez mérő szemléletmód nem valamiféle átmenet-e a szegénység sivárságából a gazdagság sivárságába? Mennyire lesz képes ez a bizonyos parasztasszony újabb sérülések nélkül beilleszkedni új környezetébe? Marad-e valami egyéni, minden mástól megkülönböztető perui jelleg, vagy csupán álom a nemzeti tradícióba és kultúrába vetett hit?
És végül, megvalósítható-e egy ilyen villámgyors fejlődésre számító gazdaság-politika?
A rendszerváltáshoz a közbiztonság megteremtése mellett mindenekelőtt magánkézbe kell adni az életképtelen állami vállalatokat, felosztani a termelőszövetkezeteket, illetve legalizálni a spontánul elkezdett földfoglalásokat.
Vargas Llosa talán legvitatottabb programpontja az oktatás kérdése. Peruban a közoktatás ingyenes, de az államkassza szegénysége miatt sokszor a szülők szervezik meg az iskolák fenntartását, takarítását, sőt néha felépítését is. A tanítók éhbérért dolgoznak.
Az esélyegyenlőség csupán mint fogalom létezik. Vargas Llosa elképzelése szerint az oktatás ingyenességét felváltaná a családok anyagi helyzetéhez igazított tandíjfizetési rendszer. Ilyen módon a gazdag családok biztosítanák a szegény tanulók tandíjmentességét és esetleges ösztöndíját.
háromszáz merénylet
Az országban uralkodó állapotokra jellemző adat, hogy 1990 januárjában és februárjában több mint hatszázan estek áldozatul politikai okokból elkövetett gyilkosságnak, és körülbelül háromszáz merényletet hajtottak végre az ország területén.
1990 márciusáig úgy tűnik, jó esély van arra, hogy Vargas Llosa az első fordulóban megnyerje a választásokat. Ekkor bukkan elő az ismeretlenség homályából Alberto Fujimori, és népszerűsége napról napra nő.
Ki az eleddig ismeretlen jelölt? Ötvenkét éves matematikus, a Mezőgazdasági Egyetem rektora. Szülei japán bevándorlók, ő maga is érezhető akcentussal beszéli a spanyol nyelvet.
Programja általánosságokra épül, jelszava a Tisztesség, Technológia és Munka. Már a választási küzdelmek során sem titkolja meggyőződését, hogy a törvényhozók „sarlatánok”, a bírók pedig ,,sakálok”.
Ezzel szemben Mario Vargas Llosa mindvégig kitart az alkotmányosság követelménye mellett, számára alapvető a jogszerűség és a demokrácia.
E soknemzetiségű ország nemzeti létükben megalázott vagy magukat megalázottnak érző néprétegei, az indiánok, négerek és meszticek rögtön azonosulnak a sárga bőrű jelölttel.
Fujimori jelöltlistáján meglepő számban szerepelnek evangélikus lelkipásztorok és új vallási szekták vezetői. A katolikus egyház Fujimori esetleges választási győzelmétől tartva erőteljesen Mario Vargas Llosa mellé áll. Így fordulhatott elő, hogy a perverznek, fiatalkorúak megrontójának bélyegzett, agnosztikus Vargas Llosa egyszer csak katolikus hívek lelkes ünneplése közepette találja magát. A választások első fordulója meglepő eredménnyel zárul. Mario Vargas Llosa 28, Alberto Fujimori 24 százalékot szerez.
vallási és faji ellentétek
A választások két fordulója között felerősödnek a vallási és faji ellentétek, mindennapossá válik a japán bevándorlók bántalmazása, miközben Fujimori előszeretettel mutatkozik indiánok és meszticek körében. Mario Vargas Llosa elutasítja a faji megkülönböztetés minden formáját, bejárja Lima szegény negyedeit, lemond testőrei közvetlen közelségéről, hagyja magát megérinteni, így próbálja bizonyítani szimpátiáját és azonosulását Peru legszegényebb rétegének gondjaival.
A választások második fordulóján, 1990. június 10-én Alberto Fujimori elsöprő győzelmet arat. Mario Vargas Llosa visszavonul a politikától, megfogadja, hogy ezután csak az irodalomnak szenteli magát.
1992 áprilisában Alberto Fujimori korrupcióval vádolja az állami szerveket, fölfüggeszti az alkotmányt, feloszlatja a parlamentet.
új alaptörvény
Ugyanez év augusztusában az alkotmányozó nemzetgyűlés új alaptörvényt fogad el, megszünteti a szenátorok hatalmát, és megerősíti az államfő helyzetét. Az államfőnek joga van a parlament feloszlatására, ha az gátolja a kormány munkáját.
Mario Vargas Llosa felszólítja a külföldi kormányokat, hogy gazdasági szankciókkal lépjenek föl Peru diktátora ellen.
Kit fognak sújtani ezek a gazdasági intézkedések? Milyen következményekkel járnak e szankciók egy olyan országban, ahol legalább egymillió ötévesnél fiatalabb gyerek alultáplált?
Vagy a gazdasági korlátozások hozzájárulhatnak a diktatúra minél fájdalommentesebb megszüntetéséhez? Hogy lehetne elkerülni, hogy a lakosság fizessen politikusai helyett?
1993 közepén az USA 105 milliárd dolláros segélyt fagyasztott be az emberi jogoknak a perui börtönökben tapasztalható megsértésére hivatkozva.
Választási veresége óta Mario Vargas Llosa gyakorlatilag nem él Peruban. Egy évet tölt Berlinben, majd Angliába költözik. 1993-ban útlevelének bevonásától tartva kérvényezi a spanyol állampolgárságot. Bár a hivatalos követelmények közül semminek nem tesz eleget — nem él és nem dolgozik Spanyolországban —, a spanyol állam Mario Vargas Llosa művészetének elismeréseként spanyol állampolgárságot adományoz az írónak.