LEMBERG MÉG A MIÉNK!
2002 június
Apám történeteiben az első világháború Csipcsala ugrásával kezdődik.
Csipcsala ugróbajnok. Vékony test, nagy bajusz; hatalmas fülek, csíkos tornadressz. 1914. július 26-án Csipcsala kisétál a Ferenc József-hídra, felmászik a turulmadárra, egy darabig csak kapaszkodik, lenéz a partra, onnan sok ezer ember néz rá lélegzetét visszafojtva. Apám is köztük van, szépreményű ifjú mérnök, két hónap múlva lesz 24 éves. Nemrég egy 200 aranykoronás pályadíjat nyert azzal, hogy megtervezte a székely körvasút kétvágányra helyezését egy hozzávaló alagúttal. Csipcsala kitárja a karját, nagy, csíkos madár, előrehajolt úszó mozdulattal simul bele a levegőégbe, lenn a parton borzongó moraj, Csipcsala repdes, lebeg, siklik és zuhan, egyenesen be a Dunába, a produkció nem sikerül. Csipcsala szörnyethal, a parton álló tömeget rémület és döbbenet és baljós előérzetek járják át: jajgatva siratják a bajnokot, érzik, hogy katasztrófa közeleg. Két nap múlva lelövik Szarajevóban a trónörököst.
életre szóló tanács
Apám felölti a Waffenrockot, peckesen álldogál a tükör előtt, nézegeti magát a díszegyenruhában: íme a k.u.k. hadsereg 17. sz. hadtestparancsnokságának távírász-hadnagya. „Der dicker kleiner Jude!” Köpcös kis zsidó, mondták róla előző évben Bécsben, a tartalékos tiszti iskolán, később átkozott magyar, „verfluchter Ungar” volt, matematikai zseni és sakkbajnok. Fehérvári reálgimnazista korában egy szimultán parti alkalmából Maróczyt, az országos sakknagymestert is megverte, erről beszélt az egész város, a magyartanár, Szabó Dezső, aki akkor még csak készülődött Szabó Dezsővé válni, elismerése jeléül néhány bölcseleti könyvet nyomott apám kezébe. „Ne feledd, fiam, hogy akaratból épül fel a világ!” – intette. Nem feledte. De azt még kevésbé feledte, amit Fricsay Richard karmester ordított magánkívül az iskolai zenekar egyik próbáján, miközben ki akarta rángatni apám kezéből a fuvolát: „Nicht spielen nur markieren! Ne játssz, csak markírozz!” Ez valóban egy egész életre szóló tanács volt.
Messzelátó. Kulacs. Térképtartó. Nagyanyám sír-rí. „Ne sírjon mama, a születésnapomig visszajövők!” Az utcán katonák énekelnek a babájukról, apámnak nincs még babája, nem tudom, kije van, gimnazista korában ideálja volt, akinek a rejtélyes Konstans Alfa nevet adta. Trombita harsog, dob pereg, a papámat 4 éves korában a nagypapája – aki Damjanich katonája volt – felhozta Pestre Kossuth temetésére, ez az élmény is életre szólt. Kis, köpcös fiúk és nagyapáik: a nemzeti önazonosság talányain nem sokat töprengtek.
Rawaruszkáról hallottatok-e már?
Egy lengyel herceg, Wladyslaw Mazowjecki alapította a városkát 1455-ben, címerébe egy azúrkék mezőben álló erődítményt tett. Apám fotókat készít a környékről; kőbányákat, sóbányákat; elhagyott síneket, félbemaradt betonépületeket vesz lencsevégre. 28 év múlva Rawaruszka a lágerek földje lesz és az Auschwitz – Treblinka – Lemberg alkotta halálos háromszöghöz soroltatik. („Körsírok, lenn. Körül / meredek lépcsőfokokon jár / a négyütemű év.” Talán itt pusztultak el Celan szülei is.)
mindenki sakkozni vágyik
A hadtest egy rawaruszkai kocsmában üt tanyát, ide futnak be távoli kommandatúrákról a telefonos parancsok, melyeket a vezérkar ugyancsak telefonon továbbít. Négy tiszt látja el a szolgálatot, apám az egyik, fura figura, a többiek szabad idejűkben isznak, kártyáznak és nőznek, ő sakkozik! Egy ilyen fura figurának hamar híre megy, jön az ezredintendáns, az ezredorvos, a százados, a zászlós, jönnek a vezérkari tisztek, még Schönborn von Hartenstein hadtestparancsnok is jön, a k. u. k. hadseregben mindenki sakkozni vágyik, telnek a hónapok, az évek, a frontok változnak, apám egyszer öt napon át egyfolytában sakkozik egy világítótoronyban egy Pempela nevű főhadnaggyal. „És a Dienstreglama?” – dühöng a háború harmadik évében az egyik magyarfaló parancsnok, Ölberg, és apámat beküldi a tűzvonalba, de felettese, Lerch ezredes, vezérkari főnök csúnyán lehordja: „Itt lebzsel egy csomó távírótiszt, és ön azt az egyet távolítja el, aki sakkozik?” És: „Verfluchte Ungar, lass uns spielen!” Néha a toalettre is csak akkor mehet, ha a tábornok egy állás fölött erősen elgondolkozik. Egyszer, még az elején, egy összeszabdalt gyalogsági kapitány sántikál feléjük, azt mondja: „Nicsak, a kegyelmes úrék még a reggeli spanyolhuszár játszmát nyúzzák, mi meg közben bevettük Przemy’slt…” Így megy ez: apám nem tartja be Fricsay mester tanácsát, nem markíroz, valóban játszik; néha veszít, többnyire nyer, azt lehetne mondani, hogy átsakkozza a világháborút. Rawaruszkánál azonban – átvitt értelemben – végzetes mattot kap. Aki adja: egy ismeretlen orosz katona.
„Kedves mama!
Most éjszaka van, és én ügyeletben vagyok, el sem mondhatom, milyen szép, tiszta csillagfényes errefelé az égbolt. Ne aggódjon a mama, egészséges vagyok és jó koszton. Csak éppen nem teljesülhet, amivel a mamát kecsegtettem, a születésnapomon még nem leszek otthon. De azért ne búsuljon, ami késik, nem múlik, karácsonyra már mind együtt leszünk, erről azonban többet nem írhatok.”
Apám, a derék katona, valóban hiszi, hogy győzni fogunk karácsonyig. Akkoriban még hisz némely dologban: ezek a negyvennyolcas illúziók, a differenciál egyenletek, a hadijelentések, a hidak, „a hidaknak értelmük van, a hidakon át lehet menni!”, és a lovak. (Első lova hősi halált hal, második lovát mint Rózsa Sándor, pisztolyt rántva rabolja el egy osztrák tüzértől. Kis barna ló, a Sári nevet kapja, apám makacsul ragaszkodik hozzá; sok év múlva találkozik anyámmal, aki szintén kicsi és barna és Sári, és apám hozzá is makacsul fog ragaszkodni.)
tagadni a valóságot
1914. szeptember 7-én Stanek írásbeli parancsban utasítja apámat, hogy létesítsen telefonösszeköttetést a rawaruszkai állomás és a Lemberg felé vezető vasútvonal mentén fekvő 27. számú magaslat között. Apám létesít. A vezérkar harcoló részlege a magaslatra vonul, innen irányítják a hadmozdulatokat. Csak a legmagasabb hadvezetés urai tudják, hogy Lemberg szeptember 5-e óta már az ellenség kezén van, tudják, de taktikai okokból egyelőre nem mondják. Bevált módszer Kákániában: tagadni a valóságot.
A távolban egy fekete sáv, a vasútvonalat keresztezi, oda ásta be magát az ismeretlen telefonos muszka katona, mondjuk Andrej, húszéves pétervári fiú, aki nemrég a Polgári Mérnöki Főiskola hallgatója volt és vállpántot viselt, amelyre cikornyás betűkkel I. Miklós neve volt ráhímezve. Unalmában Paul Bourget Félszüzekjét olvassa, nem hiszem, hogy apám ismerné ezt a könyvet, ő a Quo vadist, Sienkiewicz művét hordozza a tarisznyájában. Furcsa hangok hallatszanak, Andrej fülel: „Situation ist dreckig und die Befehle sind idiotisch…” – mondja egy mély hang, azaz, „szarban vagyunk és hülye parancsokat kapunk”. Andrej elteszi a Félszüzeket, úgy érzi magát, mint aki aranyhalat fogott ki a Névából.
Ettől kezdve bármilyen parancsot ad ki a hadtestparancsnok fönn a magaslaton, az oroszok előre kivédenek mindent. Sötét napok következnek. A kémelhárítók kémgyanús lakosokat fogdosnak össze. Rawaruszka főterén már akasztani kezdenek. Apám gyanútlan. A többiek is gyanútlanok, mivel a Höfer iroda változatlanul azt jelentgeti, hogy LEMBERG MÉG A MIÉNK! Dehát kié is volna ez a kulcsfontosságú szép város, ha nem a Monarchiáé? Hiszen augusztusban már visszaverték onnan az oroszok támadását. Csakhogy most is támadnak, a magaslatot srapneltűz alá veszik, apám éppen érdekes partit játszik Linder Béla tüzérőrnaggyal (aki később a Károlyi-kormány nevében alá fogja írni a fegyverszünetet), a sakkfigurák szétgurulnak. LEMBERG MÉG A MIÉNK? Apám Lindertől tudja meg, hogy Lemberg elesett, és ő napok óta az ellenséggel köti össze a hadtestparancsnokságot. A sakkjátszma félbemarad, Linder jelentést kell tegyen a vezérkari főnöknek, Lerch ezredesnek. Végzetes óra, ilyenkor mutatkozik meg az ember igazi énje: apám összeszedegeti a bábukat, becsukja a dobozt, és arra a grafikus méretező táblázatra gondol, amit olyan régen szeretne megszerkeszteni. „Nagy szerencse” – írja Hofmannstahl –, hogy az ember bizonyos pillanatokban nem is tudja, mi történik vele. Mert ha az ilyen pillanatok rémisztő voltát azonnal olyan erősnek érezné, mint ahogy később emlékezetében megjelenik, bele is őrülne!” A rawaruszkai kocsmában a bajtársak fogadásokat kötnek, hogy golyó vagy kötél vár-e apámra?
Lerch ezredes nagyvonalú sakkozó, nem ad susztermattot, elfogadja apám védekezését, ám borzalmasan lehordja: okos ember nem dől be semmiféle írott szónak, a saját feje után megy csak! Valami hasonlót mondott egykor Fricsay mester is: ne játszd a világ játékát, markírozz, a saját fejed után haladj! Apám a jövőben ehhez tartja magát.
Nem mindenkinek ajánlható trükk, de neki a legszörnyűbb helyzetekben is bevált. Szerencsés fickó volt. Kilencvenhatodik évében halt meg.
(Azért ez felemás happy ending csak: az emberiség nem úszta meg.
Apám balfogása miatt örökre elvesztettük Lemberget. Ha visszaszereztük volna, megállíthatjuk az oroszokat, az olasz fronton is kedvezőbben alakul a helyzet, okom van azt hinni, hogy megnyertük volna a háborút; nem dőlt volna össze a Monarchia és a Német Császárság, Hitler elszegődött volna Bayreuthba díszletfestőnek, ha apám nem hagyta volna elveszni Lemberget, nem tört volna ki a második világháború, és ma a bőség kosarából mindenki egyaránt venne. Ideje kimondani, hogy az én apukám cseszte el a huszadik századot.)