MINDVÉGIG ITT
2010 június

Horgas Béla Te pillanat című kötetéről
Hová tartanak ezek a versek, tettem fel magamnak a kérdést a huszadik oldal után. S furcsa mód, mintha ajánlott küldeménnyel becsengető postás hozta volna, hamarosan megérkezett a válasz.
Sehonnan sehová.
A kilátástalanság miatt? Vagy hűségből?
Mi ez? Állapot vagy álláspont?
van-e célja?
A kötetnyitó vers azt kérdezi, amin én is sokat tanakodtam már: mi viszi az embert és mi viszi a gondolatait – nem előre, talán csak valamerre. Egyáltalán: van-e célja a versnek? Vagy csak oka van? Célok húzzák vagy okok űzik – a miért kétféle értelme szerint?
Orrmotoros? Farmotoros? Vagy négykerék-meghajtású? El akar-e jutni valahová?
„Légy erős ez ma is még helykeresés”, vallja be az Átível című vers. S végül is mit akar? „Absztrakt alapon elidőzni”. Márpedig akkor a hely, amit keres, csak talpalatnyi. Annyi, hogy mozdulni, lélegezni lehessen benne. De miféle tér ez?
A következő versszak árulja el: „hagyom hogy a dal falait kifesd”.
Hát ez az. Rosszul tettük fel a kérdést. A festő ugyanis nem tart sehonnan sehová: a játéktér adott, azt kell kitöltenie.
A költő tehát a festőhöz fordul segítségért. Hol a költő ihleti a festőt, hol a festő képei sarkallják a versírót. Nem meglepő, hogy versek szavai törnek-kanyarognak a szögleteken és kunkorokon, és a versek is utalnak a képek formai elemeire, sőt, magára a festés aktusára is: „Most itt, pont itt egy Mirónak író kéz / húzza-vonja vonalait” (Huzavona).
Több ez, mint kölcsönhatás. A költő és a festő ugyanaz a személy, és ugyanabból a forrásból merít. Ugyanazzal a mozdulattal húzza tollával-ecsetjével az ecoline-t, mint amivel a szavakat veti a papírra. Nincs két alkotói módszer, csak egy: a magát a pillanat sugallatára bízó rögtönzés. Kép vagy vers – csak hangszerelés kérdése. Irányított véletlen: foltok a művásznon, csengő-bongó asszociációk a versben. „Ugye, hogy létezik, kibomlik, és vadonatúj / – még nem találkoztunk sosem, te pillanat / meg én, ha ugyanazon a Földgolyón is, se;”. Ecsettel, tollal érintőleges nyomokat hagyni egy felületen, s közben átélni, hogy a jelen még a múltnál is kétségtelenebbül van: „tessék, éppen történik, bizonysága vagyok”.
a festék vonalai
Nagy dolog bízni abban, hogy a jelen van, sőt, mindig kibont magából valami újat! Hogy nem a múltban élünk, azaz nem az önismétlés végtelen köreit rójuk, mint valami kattogó, s lejáró óraszerkezet, hanem az elevenség áramába kapcsolódunk: az újjal maga az élet serken bennünk. „Véletlened / is boldogíthat, mintha szerelemtől / csordul túl az ember” (Túl). Vagy ahogy az Elmeséljem, mit rajzoltam című kötetzáró írás fogalmaz: „ha nem rajzolnék, nem is írnék? Ha nem írnék, nem is élnék?”
„Mentem a házak közt sehova, vitt fekete cipőm” (Ütem) A sor a magányosan csavargó Szép Ernőt idézi (őt is a cipői vitték). Nem tudjuk, mi viszi a verset, ki festi a képet. Talán a vers ír, a kép rajzol minket? Talán mindhármunkat egy magasabb erő? A költő-festő jár-kel a számunkra is oly ismerős, otthontalan világban, patikák, politikai plakátok, szőrtelenítő szalonok, ponyvaregénycímek, alázúduló kamionok között. Csavargás, tekergés – nem ugyanaz történik-e velünk, mint a festék vonalaival? Az ember „visszakérdez, beszél a néma léthez” (Túl) Lehet, hogy épp ez a beszéd a „néma lét” válasza? Hogy a lét, bár néma, és nem árul el semmit magáról, az emberen keresztül – tükör által, homályosan – mégiscsak megnyilatkozik? S hogy nem vagyunk tökéletes hangszerei a létnek? Sebaj. Bánhatunk magunkkal is úgy, mint a vizes festéket szőrösen szétterítő művászonnal: „a fogyatékosságokat egyedi képességeknek minősítve”. S vajon nem ugyanilyen kénytelen-kelletlen élünk-e mindannyian a világ és a sorsunk adottságaival?
Mégsem olyan egyszerű a tükröt tisztán tartani. Eljutni oda, hogy jól kérdezzünk, hogy már a kérdés maga is a lét szava legyen.
Sehonnan sehová. Azaz: nem az emberi tervezgetés mércéje szerint. Az a világ, mely metrókocsikat, mozgólépcsőket, hajléktalanokat, Moszkva tereket és különféle plakátokat teremt, voltaképpen az se jut semmire. Csak annál kínosabb, ha a haladás jelszavait harsogja – a szavak és a történések annyira nem illenek össze. A hamis kontextus gyötrelmétől szabadítaná meg a szerző a metró ablakában tükröződő párt (s így magamagát is): „Versemben legyetek, ne a vadvilágban” (Tükröződés). Ha van költői misszió, hát ez az: visszahelyezni mindent a méltó helyére, a világból a létbe.
A Hatvannyolcas regény ciklusa a múlthoz nyúl, hogy a hajdan volt idők lakatlan csigaházát, melyből bár az élet elköltözött, mégis az élet lenyomatát őrzi, eleven tartalommal töltse fel az álom és az emlékezés. Enélkül „minden történet elsurranó pillanat villanás / még el sem kezdődött már végbement / annyira kevés / hiába mérhetetlen és határtalan”. Gondolkodásunk persze az illanó eseményeket szívesen redukálja valamelyik vonatkozásukra, hogy aztán maga faragta sakkfiguraként ide-oda tologathassa őket érdekei mezején. A tágabb összefüggések közé (létbe-) helyezés ennek ellenkezője: nyitott, soha véget nem érő művelet. Ez magyarázza az Újrázás talányos zárósorait is: „kész a vers / kezdhetem”.
az üres papír
Kitörölni a megírt szöveget vagy palackpostázni a nyomtatott szótengerben: egyremegy, olvassuk a Levélszerű végén. Mégsem csupán a kulturális közegről vagy az emberi kapcsolatok kész medrekbe csatornázásáról, s így szétszakadozásáról, a kommunikáció lehetetlenségéről mint negatívumról van itt szó, de egy pozitívumról is. A megértés, a feldolgozás, melynek a mű az eszköze, önérték. Mielőtt másokkal szót váltanánk, nekünk magunknak kell eljutni az értelmes szóig. Vagy szembenézni a kudarc tényével, és elvetni, amit írtunk – a helyzetnek az üres papír, az üres képernyő a hű kifejezése. (Hűlt hely) Ebben a megrendültségben nyernek fájdalmas értelmet John Cage híres szavai: „Nincs mit mondanom, ezt mondom, és ez költészet.” Szerencse, ha vannak az életnek olyan körei, ahol még egymásra hangolódhatunk, ahol van tere az akadálytalan, örömteli beszédnek. Ha ennek jelentőségét átérezzük, a kötet végén sorakozó alkalmi verseket sem tekinthetjük a költő asztaláról összesöprögetett morzsáknak. A rideg, korrupt és értelmetlen világ igazi ellenpontja a bénító súlyok nélküli megnyilvánulás, a felszabadult játék öröme. Az otthonosság: „szeretném, hogy süssön / némi állati meleg” (Születésnapi kérdés).
Költőtől szokatlannak tetszenek a Pajzs sorai: „Hogyan tudna nem gondolni, csak lenni // szótlan és mégsem hiábavalóan”. Pedig épp a költő az, aki nem éri be a szavak rendeltetésszerű használatával. Azt ugyan szerzőnk sem hiszi, hogy „szavakon lovagolva, bármi módon // szétcsúsztatott, összekompilált rímek szőttesén / rögzíthető volna valami én: ez ő, ez tényleg ő!”, De „ha erre a fölfújt árnyak zacskói fejvesztetten / fölszakadnak, meglazul a madzag. Létezünk.” (Megiramodásom).
Létezni, színesen, mint a művászon-képek, a „festett mények”, az „éppittmostlét lényei”.
Sehonnan sehová. Azaz: mindvégig itt.